Nvidia AI, çizimleri saniyeler içinde gerçekçi manzaraya dönüştürüyor.

MS Paint kullanarak, gerçekçi manzara yaratımı.

Bugün Nvidia GTC(GPU Technology Conference) 2019’da, şirket inanılmaz görüntü yaratıcısını açıkladı. GAN Algoritmasını kullanarak, kullanıcılarının çizdiği basit birkaç şeyi gerçekçi manzaraya dönüştürebiliyor. Yukarıdaki örnekte, yazılımın birkaç çizgiyi gün batımında akan bir nehir manzarasına dönüştürdüğü görülüyor.

GauGAN denilen bu yazılım, Nvidia’nın sinir ağları platformları ile neler yapabileceğini bize gösteriyor. Bir insanın nasıl çizeceğini ve boyayacağını derlemek amacıyla tasarlandı, hedef ise bir kroki çizip saniyeler içinde fotorealistik bir manzaraya çevirmek. Erken demoda tarif edildiği gibi çalıştığı görülüyor.


GauGAN, 3 tane araç içeriyor: bir boya kovası, bir kalem ve kurşun kalem. Ekranın altında seçilebilir nesneler yer alıyor. Örneğin “cloud” nesnesini seçip bir çizgi çekin, yazılım sizin için gerçekçi bulutlar üretecektir. GauGAN veri girişine özgü sonuçlar üretir, bir daire çizin ve boya kovasıyla doldurun, yazılım kabarık yaz bulutlarını üretir.

Kullanıcılar bir ağaç çizmek için “tree” nesnesini seçip bir ağaç çizebilirler ve sonrasında yazılım sizin için gerçekçi bir ağaç resmeder. Örneğin “tree” nesnesini seçtikten sonra düz bir çizgi çekin, yazılım bir ağaç gövdesi üretir, sonrasında tepesine bir yuvarlak çizin, yazılım sizin için ağacın yapraklarını oluşturur.

Ayrıca GauGAN çok modellidir. Örneğin arkadaşınızla ikiniz de aynı şeyleri sizin, GauGAN ikiniz için de farklı şeyler ortaya çıkaracaktır.

Demoda nesneleri ayıran çizgiler biraz sorunlu gözüküyor fakat geliştiren ekip bunları gidereceğini söylüyor. Ortaya çıkan görüntüler arasında hafif çizgiler var. Nvidia yapay sinir ağlarını eğitmek için Flickr üzerinden 1 milyon fotoğrafı gezdi. Ayrıca oluşan görüntülerin hepsinin kullanım izni olduğu belirtildi.

Bu sınırlı demoda bile yazılımın gayet iyi çalıştığı görülüyor. Şirketin bu yazılım için şu an ticari bir planı yok ancak yakında kamuya açık bir şekilde deneme yayınlayabileceklerini söylüyorlar.

Alıntı: https://techcrunch.com/2019/03/18/nvidia-ai-turns-sketches-into-photorealistic-landscapes-in-seconds/

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: