En İyi 5 Grafik Düzenleme Yazılımı

Teknolojinin evrimi hemen hemen her insanın hayatına dokundu. Bu evrim görsel alanda da çalışmalarımızı yavaş yavaş değiştirdi, çizim sanatı ve bununla ilgili şeyler de dahil. Sanatla uğraşan kişiler artık direkt olarak kağıt, kalem ve silgi kullanmak yerine teknolojinin nimetlerinden faydalanmaya başladılar. Bu teknolojik gelişme sayesinde, grafik düzenleme, oluşturma vs. alanlarında ortaya çıkmış piksel tabanlı yazılımların bir listesini sunacağım:

1.Adobe Photoshop

Photoshop CS5 Arayüz

Bir fotoğraf, resim ve grafik dizayn programı olan Adobe Photoshop, profesyonel grafik sanatçıları, fotoğrafçıları ve artistlerin kullanımının parçası olmayı hedefliyor. Kullanıcılarının kolay arayüzünü ve araçlarını kullanmasını sağlayarak, website dizaynı, posterler, ikonlar, mobil uygulamalar -buton, illustrasyon- ve bannerlar tasarlamalarını sağlar. Fotoğrafçılar içinse, fotoğrafları güzelleştirmeye ve düzenlemeye yardımcı olan çokça yardımcı araç barındırır.

Bu yazılım kullanarak, illustrasyonlar yaratıp düzenleyebilirsiniz hatta 3D sanat çalışmaları yapıp boyayabilirsiniz. Dijital eserlerin yaratılmasında benzersiz desenleriyle ve efektleriyle fırçaları kullanabilirsiniz. Bu yazılımla, sanat dünyanızı açığa çıkarmak için ihtiyacınız olan her şeye sahipsiniz.

Neden Adobe Photoshop’u tercih etmelisiniz?

 1. Şablonları ve araçların kullanımı kolay.
 2. Normal bir fotoğrafı geliştirmek ve son haline getirmek için güçlü araçlar.
 3. Binlerce tür fırça, kalem ve marker ile çizim, dizayn ve boyama imkanı.

Adobe Photoshop’un ücretli bir program olduğunu belirtmek isterim. Bu adresten onu satın alabilir: https://www.adobe.com/tr/products/photoshop.html

Bu adresten ücretsiz sürümünü deneyebilirsiniz:
https://creative.adobe.com/tr/products/download/photoshop?promoid=61PM825Y&mv=other


2.GIMP

GIMP Arayüz

Karşınızda açık kaynak kodlu, ücretsiz şekilde kullanıma açık grafik düzenleme programı. Kısa adıyla “GIMP” uzun adıyla “GNU Image Manipulation Program”. Tıpkı Photoshop gibi çekilen fotoğrafları düzenlemeye, resimler üzerinde manipülasyon yapmaya ve yeni tasarımlar yaratmaya olanak sağlar. Ücretsiz olmasına rağmen kayda değer kullanım araçları içerir: Gürültü azaltma, görüntü geliştirme, özelleştirilebilir fırçalar ve renk ayarlama gibi.

GIMP ayrıca filtreler, katman maskeleri ve bir animasyon paketi bile içerir. Çok kullanışlı indirilebilir plug-inleri bulunur. Arayüz tasarımı, basit ve kullanışlıdır, sadece kurcalayarak bile öğrenebilirsiniz. Bu yazılım ticari amaçlarla ortaya çıkmış grafik düzenleme araçları kadar olmasa da, ihtiyacınız olan her şeyi barındırır. Ayrıca kişiselleştirme özellikleri oldukça fazladır, kullanıcı verimliliğinin artmasına önem verir.

Neden GIMP’i tercih etmelisiniz?

 1. Ücretsiz olarak tasarım oluşturma ve fotoğraf manipülasyonu yaratma araçları sunar.
 2. Profesyonel ve yüksek kalite renk yönetimi özelliği vardır.
 3. Birçok programa diliyle genişletilebilir kişiselleştirme özelliği sunar.

GIMP yazılımını bu linkten ücretsiz indirebilirsiniz: https://www.gimp.org/downloads/


3.Pixlr

Pixlr Online Editor Arayüz

Pixlr hem tarayıcı üzerinden hem mobil hem de bilgisayarda kullanılabilen bir grafik düzenleme yazılımıdır. Bu yazılım, tüm fotoğraf düzenleme araçlarının, basitten profesyonele, fotoğraf geliştirme, filtreler, çoklu-imaj formatı, katmanlar ve efektler gibi özellikleri sunar. Kaliteden ödün vermeden profesyonel biçimde fotoğraflara ince ayar yapma olanağı verir.

Neden Pixlr’i tercih etmelisiniz?

 1. Ücretsiz online biçimde her yerden ve her zaman ulaşma imkanı verir.
 2. Kapsamlı fotoğraf düzenleme araçları içerir.

Pixlr’in sitesine buradan ulaşıp, sunduğu yazılımları kullanabilirsiniz: https://pixlr.com/4.Canva

Canva yazılımı arayüz görünümü.

Canva, profesyonel görüntülerinizi kolayca düzenlemeye olanak sağlayan, bulut bazlı imaj düzenleme yazılımdır. Size güçlü bir sürükle bırak editörü sunar. Amatör veya profesyonel her türlü içerik için binlerce yazı tipi, filtre ve grafiğe erişebilirsiniz. Devasa şablon seçeneklerinden birini seçebilir, sunumunuz, portföyünüz veya diğer kullanım amaçlarınız için özgürce kullanabilirsiniz.

Bu grafik düzenleme yazılımı, içeriklerinizi paylaşmaya, onlara yorum almanızı sağlayacak sosyal bir platforma sahiptir. Hatta tasarımlarınızı başkalarının düzenlemesine izin bile verebilirsiniz. Canva sizin takımınız için 10 üyeye kadar, 1 GB Depolama alanı ve 8.000 tane şablon ile ücretsiz olarak kullanıma açıktır. Onu kişisel olarak da ücretsiz kullanabilirsiniz elbette.

Neden Canva’yı tercih etmelisiniz?

 1. Yeni başlayan veya profesyonel olan herkes için tasarlanmıştır. Kişisel veya takım olarak kullanabilirsiniz.
 2. Proje tasarımında ortak çalışma yapıp onu paylaşabilirsiniz.
 3. Temel görüntü düzenleme ve geliştirme araçlarını içerir.

Canva’nın sitesine buradan ulaşıp ücretsiz bir şekilde kullanabilirsiniz: https://www.canva.com/


5.PhotoScape

PhotoScape Windows Arayüzü.

Photoscape, ücretsiz şekilde kullanıma açık imaj düzenleme programıdır. Amatör kullanıcılara hitap eden özelliklerle onu öğrenmekte güçlük çekmeyeceksiniz. Basit ve kullanışlı arayüzü ile işlerinizi kolayca halledebilirsiniz.

Neden PhotoScape’i tercih etmelisiniz?

 1. Ücretsiz, basit ve kullanışlı.
 2. Küçük ve amatör işler için ideal.

PhotoScape’i bu adresten indirebilirsiniz: http://www.photoscape.org/ps/main/download.php

En İyi 5 Grafik Düzenleme Yazılımı” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: