Eğitimde Oyunun Yeri

Gelişen teknoloji bilgiye ulaşımı çok hızlı hale getirdi. Merak ettiğimiz bir konu hakkındaki sorumuza cevap bulabilmemiz neredeyse saliselerimizi alıyor. Peki, böyle bir dönem içinde bilgi öğretmeye çalışmak, bilgiye yoğunlaşmış bir sistem ile yola devam etmek ne kadar doğru? Yapılması gereken öğrenciye bu bilgiyi nasıl kullanacağını, bilgiyi anlamlandırabilmesini sağlayacak bir sistem yaratmak. Ortaya çıkan bu sistemde öğrenciler sosyal becerilerini de aktif şekilde kullanarak öğrendiklerini gerçek hayatla ilişkilendirmelerini, bilgiyi işlemelerini sağlamak da önemli hususlar arasında. Öğrencilerin değil, bilgiye ulaşmayı öğrendikleri, akranlarıyla iletişim becerilerini kuvvetlendirdikleri, bolca düşündükleri, fikirlerini yanlışlanmaksızın sunabildikleri bir süreç içerisinde olmalılar. Bu noktada yapılacaklardan biri de öğrencilerin sürece dahil edilebilmeleri yani öğrenciler öğretim sürecince aktif olmaları gerekiyor.

Sistemi bu yönde yapılandırmak, geliştirmek adına odaklanılan noktalardan birisi de öğrencilerin “21.yüzyıl Becerileri” adı altında sınıflandırılan becerilerinin gelişmesine yönelik yapılan çalışmalardır. Son yıllarda oldukça ön planda olan, önem verilen beceriler temel olarak şöyle sıralanabilir; problem çözme becerisi, eleştirel düşünme, yaratıcılık ve işbirliği. Bu becerilere odaklanmak öğrencileri günlük hayata hazır hale getiriyor ve geleceklerinde başarılı olma şanslarını arttırıyor.

  Öğrencilerin bu becerilerini geliştirecek en etkili yöntemlerden birisi de oyun oynamak. Oyunu öğrenme sürecine entegre edebilmek, öğrencileri bilişsel ve sosyal yönden geliştirmeyi öngörmekte. Öğrencilerin belirli kuralları olan, grupça bir süreç içinde olmasını sağlayan, bolca iletişim kurduğu, tartıştığı ve düşünme, sorgulama, yorumlama sürecine girdiği oyunlar oynaması onun kalıcı bir öğrenme sağlamasının yanı sıra, sosyal açıdan da oldukça yol kat etmesine olanak sağlayacaktır. Oyunlar bütüncül yapısıyla dopdolu, başarılı bir öğrenme sürecine yardımcı olurlar.

A Good Start: 147 Warm-Up Activities for Spanish Class adlı kitabın yazarı Rebekah Stathakis’in kitabında bahsettiği oyun, oyunun ne gibi özellikler barındırdığına güzel bir örnek teşkil ediyor. Stathakis, okulun ilk haftası İspanyolca derslerine başlarken sıkça oynattığı bir kart oyunundan söz ediyor. Öğrenciler 4-5 kişilik gruplara ayrılıyor. Kartlarda yazılan yönergeleri okuyup tamamen sessiz bir şekilde oyun oynanıyor. İlk turdan sonra, her gruptan bir öğrenci, genellikle kazanan, farklı bir gruba geçiyor. Bunu 3 veya 4 tur boyunca sürdürüyorlar.

  Öğrenciler oyuna devam ederken her grupta farklı kurallar, yönergeler olduğunu bilmiyorlar. Öğrenci farklı bir gruba geçtiğinde, kafası karışmış hissediyor ve onların neden böyle farklı oynadığına anlam veremiyor. Öğrenciler bu durumda genellikle onların yanlış yaptığını düşünüyorlar. Bunu yeni bir ülkeye taşındığımızda yaşayacağımız deneyimleri tartışmak adına bir başlangıç noktası olarak kullandığını ifade ediyor. İspanya’dan Venezuela ve Amerika’ya taşındığı zamanlarda yeni kültürleri öğrenmeye dair ve diğerleri gibi “yanlış oynandığını” hissettiği deneyimlerini öğrencileriyle de paylaştığını ekliyor.

Sonrasında, oyunu öğrencilere iletişim kurmalarına izin vererek tekrardan oynatıyor. Tartışmalar esnasında, gruplar yeni gelenlere kendi içlerindeki kuralları anlatıyorlar ve oyunu problemsiz bir şekilde sonlandırıyorlar.  Bu oyun sonrasında öğrencilerden bazıları ise şunları söylemiş, ” Anladık. Bizim başka dil öğrenmemiz gerektiğinin sebeplerinden biri de bu.  Böylece birbirimize kurallarımızı açıklayabiliriz.”

  Bu örnekte öğrenciler neden dil öğrenmesi gerektiğini aktif oldukları bir süreçle anlamlandırıyorlar.  Dil iletişimin önemli bir parçası ve öğrenciler bunun gerekliliğini bu oyun sayesinde sorgulamış oluyorlar.

Çocuklar erken yaşlardan itibaren hayatı oyunla öğrenmeye başlıyorlar. Nasıl bir iş için aranan elemanda deneyime ihtiyaç var ise hayatta da “deneyimli eleman” olabilmek önemli ve deneyim kazanma açısından bize yardımcı olabilecek yollardan biri de oyun oynamak .

KAYNAK:

https://www.educationworld.com/a_curr/reasons-to-play-games-in-the-classroom.shtml

Veli Özbudak

Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Fen Bilgisi Öğretmenliği 4/4 Adnan Menderes Üniversitesi Fen Eğitimi Yüksek Lisans 1/2

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: