Dijital Sanat Nedir? | Sanatın Evrimi

İnsan toplulukları ortaya çıktığından bu yana her zaman iz bırakmıştır, mağara duvarlarından, modern mimariye kadar. Sanat, bilim sayesinde ilerleme kaydeder ve bilim, sanat eserlerini oluşturmada yardımcı teknolojik aletleri bizlere kazandırır. Örneğin Lascaux’daki hayvan figürleri; Üst Paleolitik Dönem’deki sanat eserlerini yaratan Cro-Magnon’ların bir tuvali yoktu. Bu durum geçmişte de böyleydi, şimdi de; çünkü estetik kaygısı güdülerek tasarlanmış sarayların duvarlarında sanat eserleri bulunurken günümüzde mimarların ve teknikerlerin CAD programlarıyla birlikte yarattığı yüksek teknolojili binaların duvarlarında, led ekranlarda sanat eserleri asılı duruyor. Bu teknolojiyle yani insanlığın ortak kazanımı olan bilgilerle sanatın harmanlanması anlamına geliyor. Primitif topluluklardan bu yana, insanlığın teknolojiyi sanat için hiç kullanmaması biraz garip olurdu tabi. Artık sanatsal formda yeni bir çağa giriyoruz, artırılmış gerçekliğin olduğu, 3D mapping teknolojilerinin kullanıldığı, veriyle görselliğin birleştiği “dijital devrim”in sanat yüzü “dijital sanat”.

Dijital Sanat Felsefesi

İlk olarak, dijital sanatın felsefesi, oluşturulan tüm eserlerin yaratılışında ve sunumunda önemli boyutta bilgisayar işlemleri içermesidir. Geleneksel sanattan ayrılan kısmı da budur. Dijital sanatın felsefesi, “dijital devrim” olarak adlandırılan popüler akımı desteklemeye ve güçlendirmeye çalışmasıdır. Günümüzde oyunlar, filmler, diziler ve bilgisayarlı sanat (dijital sanat)yaygınlaşmaya başlamış durumda, bir şeyin bilgisayar ortamında olması estetik olmayacağı anlamına gelmiyor, bunlara ayak uydurmak için üretilen eserlerin sanatsal kaygıyla ortaya çıkması gerekiyor, hepsinin bir seyircisi olduğu es geçilmiyor. Tıpkı bir sanatçının tablo çizerken dikkat ettiği renk uyumu gibi, günümüzde de bilgisayarda yaratılan piksel piksel gördüğümüz, bir film afişinin renkleri de rastgele seçilmiyor.

Peki Ya Dijital Sanat Dünyası?

En geniş haliyle “dijital sanat”, bilgisayar tabanlı dijital kodlamaya veya bilgilerin farklı formatlardaki (görüntü, sayılar, metin, sesler) ikilik kodda elektronik ortamda depolanmasına ve işlenmesine verilen addır. Sanat eserini bilgisayar tabanlı dijital ortamda yaratmanın yöntemleri çok çeşitlidir. Dijital bir fotoğraf, dijital fotoğraf makinesiyle “gerçek” bir sahneden çekilip, manipüle edildikten* sonra son haline getirilebilir veya selüloitten* tarayıcıyla taratılarak da yapılmış olabilir. Müzik kaydedilebilir ve sonrasında dijital olarak manipüle edilebilir veya özel bilgisayar yazılımları ile dijital olarak baştan yaratılabilir. Aynı şekilde şimdilerde bir film yaratmak da çok karmaşık dijital ve analog aşamalardan geçer, görüntü kaydetme, ses yakalama, ses yaratma, ses mastering, renk uyumu, özel efektler ve cgi* gibi.

*manipüle etmek: değiştirmek, düzenlemek.
*selüloit: fotoğraf kağıdı.
*cgi: bilgisayarda yaratılmış imgeler.

Analog mu Dijital mi?

Analog ve dijital demişken, sinema filmlerinin oluşmasındaki aşamalar bir şeyin dijital olması için onun sergilendiği şeklinin mi dijital olması, yoksa oluşmasının mı dijital olmasının önemli olduğuna dikkat çeker. Bir çalışma bilgisayarda yapılmış olabilir -örneğin, Jean Sibelus’tan bir bestenin bilgisayarda kompoze edilmesi veya Word’de yazılan bir tiyatro oyunun oynanması- veya dijital olmayan formatlar için örnek olarak; enstrümanların amfiye bağlanıp hoparlör aracılığıyla sahnede çalınması; benzer olarak bir film çekilmiş ve dijital olarak düzenlenmiş olabilir, sonrasında geleneksel 35mm’lik bir fotokimyasala basılıp projeksiyonda oynatılabilir. Bu dijital olmayan örneklere karşın bir film tam anlamıyla dijital ortamda yaratılıp sunulabilir -örnek olarak, Avatar (2009) veya bir parça elektronik olarak bestelenip dijital ortamda çalınabilir.-

Dijital Sanat: Sunum

Dijital Sanat eserlerinin birçok şekilde sunum şekli olduğu görülüyor, projeksiyonlar, led ile doldurulmuş ekranlar, bazen de artırılmış gerçeklik deneyimiyle sanat deneyiminizi bir üst seviyeye taşıyor bile diyebiliriz.

3D Mapping ile hazırlanmış görsel şölen:


Verilerden yararlanılarak hazırlanmış “veri heykelleri”:

Refik Anadol

Bilgisayarda yaratılan illustrasyonlar:


Artırılmış gerçeklik ile sanat:Alıntı yaptığım kaynak: https://plato.stanford.edu/entries/digital-art/Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: