Bir Öğrenci Tesadüfen, 400 Yıl Boyunca Çalışan Pil Üretti.

Kaliforniya Üniversitesi’nde doktora öğrencisi olan Mya Le Thai’nin 2016’daki keşfine kadar böylesine iyi bir örnek yoktu. Laboratuvarda yaptığı çalışmalar esnasında, 400 yıla kadar ömrü olabilen şarj edilebilir bir pilin keşfini yaptı. Bu şu anlama gelebilir, daha uzun ömürlü bilgisayarlar, akıllı telefonlar ve çöplüklerde daha az biriken lityum-iyon piller.

UCI’dan bir grup araştırmacı, nanotellerin pilllerin içinde kullanılabilmesini denemişlerdi, ama zamanla ince ve kırılgan tellerin çok fazla şarj etme işlemi sonrası kırıldığını ve çatladığını gözlemledi. Şarj etme işlemi bir pilin tamamen boşaldıktan sonra tekrar doldurulmasıdır.

Üniversitenin kimya bölümü başkanı Reginald Penner, “ O jel kapasitörleri kullanmaya başladı ve biz şaşkınlık içerisindeydik” diyor ve ekliyor: “ O(Thai) bize ‘Bu şey 10.000 döngü(şarj işlemi) gerçekleştirdi ve hala devam ediyor.’ Dedi ve birkaç gün sonra tekrar geldi ve “30,000 döngü oldu ve devam ediyor” dedi. Ve bu şey bir aydır çalışmaya devam ediyor.”

Bu keşif akıllara durgunluk veriyor çünkü ortalama laptop pili 300 ila 500 arasında bir döngüye sahip. UCI’da geliştirilen nanopiller 3 ayda 200.000 yaklaşık döngü gerçekleştirdi. Bu olay bir laptop pilinin ömrünü yaklaşık olarak 400 yıl civarı uzatacaktır. Cihazının geri kalanı pilden onlarca yıl önce bozulsa da, bir pilin yüzlerce yıl çalışabilmesi epey şaşırtıcı bir durum.

Kaynak ve İleri Okuma:

Veli Özbudak

Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Fen Bilgisi Öğretmenliği 4/4 Adnan Menderes Üniversitesi Fen Eğitimi Yüksek Lisans 1/2

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: